مقدمه:

مقدمه بتن چیست

بتن یک ماده ساختمانی است. که از سیمان، سنگدانه‌های ریز (ماسه) و سنگدانه‌های درشت مخلوط با آب ترکیب شده و با گذشت زمان سخت می‌شود. سیمان پرتلند نوع معمول سیمان برای تولید بتن است. فناوری بتن با مطالعه خصوصیات بتن و کاربردهای عملی آن سروکار دارد. در ساخت و ساز ساختمان، بتن برای ساخت پایه‌ها ، ستون‌ها ، تیرها ، دال‌ها و سایر عناصر تحمل کننده بار استفاده می‌شود. انواع مختلفی از ماده اتصال وجود دارد که غیر از سیمان مانند آهک برای بتن آهک و قیر برای بتن آسفالت که برای راه‌سازی استفاده می‌شود.انواع مختلف سیمان برای کارهای بتنی استفاده می‌شود. که دارای خصوصیات و کاربردهای مختلف هستند.

سیمان:

سیمان

برخی از انواع سیمان عبارتند از سیمان پرتلند پوزولانی، سیمان زود گیر، سیمان مقاوم در برابر سولفات و غیره. نسبت سیمان  به آب نقش مهمی دارد که بر خصوصیات مختلف مانند کارایی، مقاومت و دوام تأثیر میگذارد. برای تولید بتن قابل اجرا ، نسبت کافی سیمان آب لازم است. وقتی آب با مواد مخلوط می‌شود. سیمان با آب واکنش می‌دهد و واکنش هیدراتاسیون شروع می‌شود. این واکنش به مواد کمک می‌کند تا یک ماتریس سخت تشکیل دهند که مواد را به هم متصل کرده و به یک ماده سنگ مانند با دوام برساند. بتن به هر شکلی قابل تراشیدن است. از آنجا که این یک ماده پلاستیکی در حالت تازه است. از اشکال و اندازه‌های مختلف فرم‌ها یا قالب‌ها برای تهیه اشکال مختلف مانند مستطیل ، دایره و غیره استفاده می‌شود.

اعضای مختلف سازه مانند تیرها، اسلب‌ها ، پایه‌ها، ستون‌ها، لنگه‌ها و غیره با بتن. ACI 318 الزامات مربوط به کد ساختمان برای بتن سازه‌ای و مشخصات ACI 301 برای بتن سازه‌ای در ایالات متحده به عنوان کد استاندارد برای ساخت بتن استفاده می‌شود. انواع مختلفی از مواد افزودنی وجود دارد که برای تهیه خواص خاصی استفاده می‌شود. برای بهبود خصوصیات فیزیکی مخلوط مرطوب یا مواد نهایی مواد افزودنی یا افزودنی‌هایی مانند پوزولان یا مواد فوق روان کننده در مخلوط گنجانده شده است. این روزها انواع مختلفی از بتن برای ساخت بناها و سازه‌ها تولید می‌شود. این بتن‌ها دارای خصوصیات و ویژگی‌های خاصی هستند که کیفیت ساخت را بر اساس نیاز بهبود می‌بخشند.

ترکیبات بتن:

ترکیبات بتن

اجزای سازنده بتن سیمان، ماسه، سنگدانه‌ها و آب هستند. به مخلوط سیمان پرتلند و آب به عنوان خمیر گفته می‌شود. بنابراین، بتن را می‌توان مخلوطی از خمیر، ماسه و سنگدانه‌ها نامید. گاهی اوقات از سنگ‌ها به جای سنگدانه‌ها استفاده می‌شود. خمیر سیمان وقتی کاملا مخلوط شود سطح دانه‌های ریز و درشت را می‌پوشاند و آن‌ها را می‌بندد. به زودی پس از مخلوط کردن اجزا ، واکنش هیدراتاسیون شروع می‌شود که مقاومت را فراهم می‌کند و یک بتن جامد سنگی بدست می‌آید.