مقدمه:

مقدمه تاریخچه بتن الیافی

شاید برای بسیاری از شما سوال باشد. که تاریخچه بتن الیافی چیست. و یا بتن الیافی از چه زمانی وارد صنعت ساختمان شده است؟ یا اینکه شکل بدوی این مصالح چگونه بوده است؟ یا سوالات اینچنینی. در این مقاله گروه تخصصی شرکت منتخب عمران در نظر دارد توضیحاتی در مورد این موضوع بدهد. و به این موضوع بسنده نکرده و در روزهای آتی مباحث بیشتری در این مورد منتشر خواهد نمود.

تاریخچه بتن الیافی:

تاریخچه بتن الیافی در جهان

تاریخچه دقیق بتن الیافی را نمی‌توان گفت، که مربوط به چه سالی و در کجا و چگونه تولید می‌شده است. اما محقیق در این عرصه بیان  نموده‌اند. که بتن الیافی به شکل سنتی خود به ۳۵۰۰ سال پیش و در تمدن میان‌رودان  یافت شده است. در دوره‌ای که کاه را در خشت‌های آجری استفاده و در برابر نور خورشید خشک می‌کردند. عملکرد و درون مایه این خشت‌ها با صورت مدرن خود یعنی بتن با الیاف شیشه را می‌توان یکی دانست. همانطور که امروزه الیاف‌های متفاوتی را در تولید قطعات بتن الیافی می‌بینیم. در گذشته نیز از موی احشام، شاخه درختان و کاه استفاده می‌شد.

تاریخچه استفاده از آزبست در بتن

در سال ۱۹۰۰ میلادی بتن الیافی وارد فاز جدیدی شد. ترکیب بتن با آزبست در این سال در صنعت ساختمان وارد شد. پیدایش بتن الیافی به شکل امروز بود. مسلماً این پایان کار بتن الیافی نبود. و در ادامه باید شکل جدید از خود در این صنعت را نشان می‌داد. و این امر در سال در سال ۱۹۵۰ محقق گشت. بتن الیافی با ترکیبت امروزی وارد میدان شد. و به سرعت جایگزین بسیاری از مصالحی شد که شاید تا آن زمان در صنعت ساختمان جا خشک کرده بودند.

پیدایش بتن الیافی

در ابتدای پیدایش بتن الیافی به شکل امروزی سعی شد از الیاف فولاد، شیشه و الیاف مصنوعی استفاده شود. با تاریخچه بتن الیافی متوجه شدیم. که این بتن در طول عمر خود دچار تغییرات و دگرگونی در ترکیب خود شده است. و این امر ادامه خواهد داشت. و این بستگی کامل به نیاز انسان به این مصالح دارد. تا با خواسته‌های خود وفق بدهد.