طرح اختلاط بتن الیافی:

بتن و صنایعی که با بتن سروکار دارند بطور دائم در حال گسترش و دگرگونی هستند.  و این امر سبب پدید آمدن شکل جدیدی از مصالح ساخته شده با بتن  شده است. شاید برای بساری از علاقه‌مندان به بحث مصالح کامپوزیتی مهم باشد که بدانند بتن الیافی از چه موادی ساخته شده است. در این مقاله که توسط گروه تخصصی منتخب عمران ارائه شده است. ما سعی دارید توضیحاتی درباره طرح اختلاط بتن الیافی بدهیم.

ترکیبات بتن الیافی:

ترکیبات بتن الیافی

ترکیب درست بتن و طرح اختلاط آن نیاز به تجربه و دانشی دارد که شاید سالیان زیادی به طول انجامد. برای اینکه ما یک اختلاط دقیق در ساخت بتن الیافی داشته باشیم. در تولید بتن الیافی تمامی ترکیبات با درصدهای مشخص با یکدیگر ترکیب می‌شوند. این درصدها بیشتر در طول عمر کاری تولید کننده و با آزمون خطا به دست می آید. در ادامه این ترکیبات را نام برده و درصدهای مورد نیاز برای یک بتن مقاوم الیافی را برایتان شرح می‌دهیم. که این درصدها حاصل تجربه این شرکت در تولید قطعات بتن الیافی می‌باشد.

ریز ماسه:

ریز ماسه بتن الیافی

ماسه‌های موجود در بتن الیافی از نظر اندازه بسیار ریزدانه‌تر از بتن‌های معمولی هستند. این ماسه ها با قطر ۰.۳ میلی متر تا ۰.۶ انتخاب می‌شوند. استفاده از ماسه ریز دانه سبب می‌شود که بتن حالت خمیری خود را کامل حفظ کند و در حین تولید جدا نشود. این مورد یکی از معایب دانه‌های درشت در بتن معمولی است. که دوغاب سیمان را از دانه‌ها جدا می‌کند.

سیمان:

سیمان در ترکیبات بتن الیافی

سیمان یک نوع چسب است که وظیفه آن چسباندن دانه‌ها به یکدیگر می‌باشد. سیمان پس از ترکیب با آب حالت خمیری و چسبندگی به خود می‌گیرد. سیمان مصرفی در بتن الیافی از نوع پزولانی معمولی است. شروع عمل هیدراسیون سیمان با افزودن آب بدان است. سیمان‌ها نیز در انواع مختلفی تولید می‌شوند که در این مقاله به این موضوع نمی‌پردازیم.

الیاف شیشه‌ای:

الیاف بتن در بتن الیافی

الیاف جزو اصلی‌ترین ترکیبات در بتن الیافی است. الیاف‌های مورد استفاده در بتن جی اف آر سی از نوع AR است. درصد معمول الیاف در بتن الیافی ۵ الی ۷ درصد وزن سیمان است. افزایش الیاف در بتن الیافی با الیاف شیشه موجب افزایش مقاومت بتن می‌شود. اما از یک طرف کارایی بتن را نیز کاهش می‌دهد. در بتن صرفا از الیاف شیشه استفاده نمی‌شود. بلکه بسته به کاربرد آن گاها از الیاف فولادی، پلیمری و … استفاده می‌شود. موضوع قابل توجه درباره الیاف شیشه نسوز بودن آن است. الیاف شیشه به خاطر ساختار خود مقاومت بالایی در مقابل آتش سوزی دارد. و این اصلی‌ترین عامل در مقاومت در برابر احتراق بتن الیافی است.

الیاف AR

الیاف نوع AR مقاومت بالایی در برابر مواد قلیایی از خود نشان می‌دهد. این بدین خاطر است که سیمان یک ماده قلیایی با (12.9) PH می‌باشد. که یک محیط تهاجمی برای الیاف شیشه به وجود می‌آورد. در تولید الیاف AR روکشی از جنس زیرکونیا بروی الیاف کشیده می‌شود. که از خورندگی آن جلوگیری می‌کند. درصد استفاده از زورکونیا در الیاف 16% است. الیاف AR در اصل از مجموعه از رشته‌ها به قطر ۱۲-۱۳ میکرون ساخته شده‌اند. این رشته‌ها در کنار یکدیگر با استفاده از روکش زورکونیا قرار می‌گیرند. افزایش یا کاهش تعداد رشته‌های موجود در هر رشته الیاف باعث مشخص شدن کاربرد آن می‌شود.

مشخصات الیاف AR

آب:

آب در ترکیبات بتن الیافی

سیمان به خودی خود هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهد. اما پس از ترکیب با آب عمل هیدراتاسیون آن شروع می‌شود. و حالت چسبندگی به خود میگیرد. در صورتی که آب غیر از این عمل در بتن استفاده شود. برای بتن مضرر است. و این بدین خاطر است که وجود آب زیاد در بتن پس از تبخیر ایجاد حبابهایی در بتن می‎‌کند که این ضعف بتن را در پی دارد. نسبت آب به سیمان در بتن الیافی ۰.۰۳۳ است.

افزودنی‌ها:

افزودنی در بتن الیافی

در بتن الیافی برای تقویت و کارایی بیشتر بتن از افزودنی‌هایی استفاده می‌کنند که بسته به شرایط متفاوت است. این افزودنی‌ها بخش بسیاری ناچیزی از بتن را تشکیل می‌دهد.