روش تولید بتن الیافی  (GFRC):

روش تولید بتن الیافی  (GFRC)

 

نحوه تولید بتن با الیاف شیشه (جی اف آر سی) بسته به نوع قطعه متفاوت است. تولید قطعات جی اف آٰر سی به دو روش سپری (پاشش) و پرمیکس (ریخته‌گری) انجام می‌گیرد. همانطور که گفته شد، استفاده از این دو روش در تولید قطعات بتن الیافی بسته به مشبک بودن قطعه متفاوت است. در قطعات مشبک بیشتر از روش پرمیکس استفاده می‌شود. که در ادامه توضیح کامل در این مورد خواهیم داد. و نیز به بیان تفاوت، معایب و مزایای این دو نوع روش می‌پردازیم. این مقاله توسط گروهی تخصصی شرکت منتخب عمران ارائه شده است.

روش پرمیکس (PREMIX):

روش پرمیکس (PREMIX)

روش پرمیکس یک نوع روش سنتی در تولید قطعات بتن الیافی  است. که با ترکیب دستی دوغاب سیمان با الیاف و به حالت ریخته‌گری انجام می‌گیرد. عمل یکدست‌سازی یا به اصطلاح فشرده‌سازی در این روش بصورت ویبره و یا ضربه آٰرم صورت می‌گیرد. این نوع فشرده‌سازی برای بالا بردن مقاومت بتن و نیز یکنواختی بتن صورت می‌گیرد. که با خروج حباب هوا این عمل انجام می‌شود. قطعات تولیدی در این روش مشبک و پیچیده‌تر از روش اسپری می‌باشند. مقاومت قطعات تولید شده در این روش پایین‌تر از روش اسپری است.

روش اسپری (SPRAY):

 

روش اسپری (SPRAY) بتن الیافی

در روش اسپری دستی که بیشترین کاربرد در تولید قطعات GFRC  را دارد. از دستگاه مخصوصی این روش (پمپ بتن) استفاده می‌شود. این دستگاه از یک مخزن قیفی ، لوله رابط و تفنگ اسپری بتن  ساخته شده است. ترکیب و میکس در این روش توسط بتنیر صورت می‌گیرد. به گونه‌ای که ترکیبات بتن با اندازه‌های دقیق داخل بتونیر ریخته شده و پس از ترکیب داخل مخزن دستگاه پمپ بتن ریخته می‌شود. و با استفاده از تفنگ اسپری به سطح قطعه اسپری می‌شود. تفنگ اسپری بتن به گونه‌ای ساخته شده است که بتن و الیاف شیشه را با هم ترکیب و در نهایت به سطح قطعه سپری می‌کند.

دستگاه اسپری بتن الیافی

 

این امر به خاطر اینکه تفنگ پمپ بتن بطور یکنواخت این عمل را انجام می‌دهد. موجب افزایش کیفیت تولید می‌شود. و قطعات حاصله از این نوع تولید ترکیب کاملا فشرده و با تراکم بالا بهره‌مند هستند. به گونه‌ای که می‌توان گفت قطعاتی که با این روش توللید می‌شوند. در برای نیروی کششی و ضربه مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند. روش کاری این نوع تولید در دو مرحله انجام می‌پذیرد. مرحله اول رویه قطعه با ضخامت ۲ الی ۳ میلی متر بدون الیاف اجرا می‌شود. مرحله دوم بتن ریزی به روش اسپری با ضخامت ۱۲ الی ۱۵ اجرا می‌شود. که در این مرحله بتن همراه با الیاف به سطح قطعه اسپری می‌شود.

باید این موضوع نیز در نظر گرفته شود. که گاها می‌توان از هر دو روش بطور ترکیبی استفاده کرد. یعنی بتن به صورت سنتی بروی قطعه اجرا نمود و سپس بروی آن با استفاده از تفنگی بتن الیافی را اسپری نمود. این روش به عنوان روش ترکیبی از آن اسم برده می‌شود. که در این صورت قطعه نهایی ما از ویژگی‌های هر دو روش بهره‌مند است. موضوع قابل اشاره درباره روش تولید قطعات الیافی این است که در قالب‌هایی که کاملا تخت هستند. برای افزایش سرعت تولید از تفنگی‌های ثابت برای سپری بتن استفاده می‌کنند. که در این روش نیز قطعات بروی نقاله از زیر تفنگ  پمپ بتن عبور می‌کنند.