بتن الیافی جایگزینی برای بسیاری از مصالح سنتی و حتی نوین است. این جایگزینی بی‌علت نبوده است.  مطمعا مواردی است که بتن الیافی را نسبت به موارد مشابه خود متمایز می‌سازد. در این مطلب از سری مقالات گروه تخصصی شرکت منتخب عمران نیز سعی داریم. توضیح مختصری پیرو این مصالح کامپوزیتی ارائه نماییم. و بیشتر به این مهم بپردازیم که بتن الیافی چه ویژگی و وجه متمازی نسبت به سایر دارد.

مزایای بتن الیافی:

سرعت بالا در اجرا:

سرعت بالا در اجرای بتن الیافی

در اجرای ساختمان یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که مورد توجه مجریان پروژه‌ها است. بحث زمان است. قطعات جی اف ار سی به خاطر سبکی وزن و نیز حالت پیش ساختگی خود سرعت بالایی در اجرا دارند. و نیز علت دیگری که باعث افزایش سرعت اجرای قطعات بتن الیافی می‌شود. امکان تولید قطعات بزرگ پیش ساخته است.

مقاومت بالا در یخبندان:

مقاومت بالا در یخبندان بتن الیافی

بتن به خود خود در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم است. و در صورتی که نفوذپذیری آن کم باشد این مقاومت افزایش می‌یابد. یعنی در صورتی که آب در بتن نفوذ نکند. دیگر تغییرات آب و هوایی و نیز یخبندان بر آن تاثیری نخواهند داشت. این موضوع در صورتی میسر است. که در اجرای بتن فشرده سازی تا حد امکان صورت بگیرد. و هیچ حفره برای نفوذ آب نباشد. بتن الیافی به خاطر ترکیبات ریزدانه‌ای که دارد. تراکم زیادی می‌شود. که بتن تولید شده با الیاف شیشه در مقابل یخبندان مقاومت زیادی از خود نشان دهد.

مقاومت در برابر ضربه:

مقاومت در برابر ضربه بتن الیافی

تولید بتن الیافی و استفاده الیاف در بتن سبب شده است که این کامپوزیت بتنی مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه را از خود نشان دهد. الیاف در بتن سبب این امر شده است که نوعی پیوند در بین ترکیبات آن صورت گیرد. این مزیت یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های بتن الیافی است. چون مقاومت در برابر ضربه طول عمر قطعات را افزایش می‌دهد. و دیگر کارفرمایانی که از این نوع مصالح استفاده می‌کنند. نگرانی بابت تعویض زود هنگام این قطعات نخواهند داشت.

مقاومت کششی و خمشی:

مقاومت کششی و خمشی بتن الیافی

مقاومت کششی و خمشی بتن الیافی نسبت به بتن‌های معمولی چند برابر است. ترد بودن بتن معمولی سبب می‌شود. که در برابر بارها از مقاومت کششی کمتری بخوردار باشد. از این رو در ساختمان بتن معمولی را با آرماتور گذاری مسلح می‌سازند. تا در برابر این نوع نیروها از خود مقاومت نشان دهد. با در نظر گرفتن این موضوع بتن الیافی در ترکیب خود با داشتن الیاف به نسبت بیشتری از خود مقاومت کششی و خمشی نشان می‌دهد. زیرا الیاف‌های ترکیب شده با بتن الیاف یکنواختر از بتن آرماتورهای بتن مسلح هستند.

مقاومت در برابر خوردگی‌های محیطی:

در تولید قطعات جی اف آر سی از افزودنی‌هایی استفاده می‌شود. که سبب می‌شود. بتن مقاومت بیشتری از خود در برابر خوردگی نشان دهد.

غیر قابل احتراق:

غیر قابل احتراق بتن الیافی

کتر مصالحی در بحث ساختمان را می‌توان نامبرد که بتواند در بابر آتش سوزی مقاومت نشان دهد. بتن بدون میلگرد نیز یکی از مصالح مقاوم در برابر آتش سوزی است. لیکن با حذف میلگرد از بتن الیافی این امر برای این نوع بتن نیز صدق می‌کند. و سبب می‌شود. که بتن جی اف آر سی نیز مقاومت بالایی در مقابل آتش سوزی داشته باشد.

طراحی با انعطاف بالا:

طراحی با انعطاف بالا بتن الیافی

بتن با حالت خمیری خود به ما کمک می‌کند. که بتوانیم قطعاتی را تولید بکنیم. که هیچ گونه وجه منطقی ندارند. چیزی که در بتن مسلح به خاطر داشتن میلگرد امکان پذیر نیست. از این رو طراحان به خاطر این مزیت سعی دارند طرح‌های خود را با این مصالح ارائه بدهند. هر نوع و شکلی با این نوع بتن قابل اجرا است.

وزن کم:

وزن کم بتن الیافی

کاهش بار در ساختمان دغدغه بسیاری از مهندسین و مجریان ساختمان است. بالاخص وزن نمای ساختمان که وزن عمده‌ای از ساختمان را در بر دارد. نماهای کامپوزیتی همانند بتن جی اف آر سی تا حد زیادی این مشکل را حل نموده است. قطعات بتن الیافی به خاطر ضخامت کم و مقاومت بالا وزن کمتری نسبت به بسیاری از متریال‌های نماسازی دارد. از این رو نماهای اجرا شده با قطعات بتن الیافی سبکتر از سایر نماها می‌باشد.

مقاوم در برابر زلزله:

مقاوم در برابر زلزله بتن الیافی

در حین زلزله عمده مشکلاتی که متوجه نماهای ساختمان می‌شود. ترک خوردگی‌هایی است که بعدا باعث ریزش قطعات نما می‌شود. سیستم اجرای قطعات جی اف آرسی به گونه‌ای است. که حداقل وابستگی را به ساختمان دارد. این امر به خاطر داشتن فاصله‌ی مابین قطعات و نیز فاصله قطعات از سازه (اتصال توسط انکر) می‌باشد. پس در قطعات بتن الیافی تنش‌ها و فشارهایی که به سازه ساختمان وارد می‌شود. کمتر به پیکرده قطعات وارد می‌شود. علاوه بر این قطعات بتن الیافی به خاطر ترکیب الیاف حالت یکئارچه دارند. که بعد از ترک خوردگی از ریزش آن جلوگیری می‌کند.