مقدمه:

مقدمه کاربرد بتن الیافی

کابرد قطعات بتنی چیست؟ این سوال یکی از عمده سوالات مخاطبین ماست. بسیاری از ما این سوال را دارند که بتن الیافی را در کدام قسمت‌های ساختمان می‌توان استفاده کرد. یا اینکه اگر در نمای ساختمان از این کامپوزیت استفاده کرد چه مشکلی پیش می‌آید. و هزاران سوال دیگرد که در آینده گروه تحریریه شرکت منتخب عمران قصد دارد. به این سوالات در قالب مقالاتی پاسخ دهد. با مقدمه‌ای که درباره این موضوع ارائه دادیم بهتر است توضیحاتی در مورد این مسئله برای شما عزیزان ارائه دهیم.

کاربردهای کلی:

کاربرد کلی بتن الیافی

همانطور که قبلا بیان داشتیم. بتن الیافی در مقابل آب و تاثیرات آن مقاوم است. و این خصیصه سبب شده است. که استفاده از قطعات جی اف آر سی هیچ محدودیتی نداشته باشند. یعنی ما قادر هستیم. در داخل و خارج ساختمان و در قسمت‌های مختلف از این کامپوزیت استفاده کنیم. چند اصل مهم درباره بتن الیافی وجود دارد. که دایره کاربرد آن را افزایش می‌دهد. انعطاف، مقاومت در برابر آب، مقاومت مکانیکی بالا و …. این موارد سبب می‌شود که ما از بتن الیافی در قسمت‌های مختلف استفاده کنیم. در زیر موارد موارد استفاده از بتن الیافی را نام خواهیم برد.

نما سازی:

کاربرد بتن الیافی در نماسازی

عمده کابرد قطعات بتن الیافی نمای ساختمان است. این موضوع بدین خاطر است که مقاومت و انعطاف این کامپوزیت بیشتر از مصالح دیگر است. و این امر موجب شده است. که بیشتر طراحان و کارفرمایان از این مصالح بهره گیرند. و موضوع دیگر در این مورد این است که بتن الیافی به سبب چسبندگی بالایی که دارد. به کلی با مصالح دیگر تلفیق می‌شود. یعنی این امکان وجود دارد. که سایر متریال‌های نما‌سازی را با قطعات بتن الیافی بطور کامل تلفیق و اجرا نمود. وزن پایین این قطعات نیز بر این موضوع مهر تایید می‌زند. در اجرای نماها ما با مقوله با عنوان وزن مصالح روبرو هستیم. این بدان خاطر است که بسیاری از مصالح نماسازی وزن زیادی دارند. من الجمله سنگ که وزن بسیاری دارد. اما در این میان قطعات بتن الیافی چگونه عمل می‌کنند؟ قطعات بتن الیافی به خاطر قدت بالایی که دارند با ضخامت پایین اجرا می‌شوند. به طبعاین موضوع سبب می‌شود که وزن قطعات تقلیل یابد. پس در این مورد نیز قطعات جی اف آر سی برتری خود را نشان می‌دهند.

کف‌سازی:

کاربرد بتن الیافی در کف سازی

در کف‌سازی عمده مشکلاتی که متوجه مصالح است. ضربه و تغییرات جوی است. بتن الیافی این مشکل را حل نموده است. این قطعات به خاطر شکل فشرده خود در برابر ضربه و تغییرات جوی مقاومت لازم را دارند. پس با اجرای این قطعات در کف‌سازی این مشلات رفع و لازم نیست بعد از یک مدت قطعات تعویض شوند. و این از نظر اقتصادی نیز این مصالح برتری خود را نسبت به قطعات دیگر نشان می‌دهد. نقطه قایل اشاره درباره کاربرد بتن الیافی در کف‌سازی این است که در کاربری‌های خاص مانند کف‌سازی باند هواپیما به منظور مقاومت حداکثری در مقابل فشارهای وارده از این کامپوزیت استفاده می‌کنند.

دکوراسیون داخلی:

کاربرد بتن الیافی در دکوراسیون داخلی

معمارن در بحث طراحی‌ همیشه با مشکل اجرا روبرو هستند. این مسئله یکی از مواردی است که بتن الیافی به آن پاسخ گفته است. در اجرای این قطعات هیچ محدودیتی وجود ندارد. یعنی هر مدلی با این کاپوزیت قابل اجرا است. و مورد دیگر این که این قطعات رنگ پذیر و قابلیت پولیش شدن نیز دارند. این محاسن نیز یکی از اصلی‌ترین‌هاست. که سبب شده است. که طراحان و معماران به سمت استفاده از این مصالح بروند.

مبلمان شهری و داخلی:

کاربرد بتن الیافی در مبلمان شهری

ترکیب و مقاومت بالای بتن الیافی نیز طراحان فضاهای شهری را به سمت استفاده از این مصالح کشانده است. شاید اگر در قسمت‌های مختلف شهر قدم بزنید متوجه خواهید شد که بسیازی از المان‌های شهر و مبلمان با بتن الیافی اجرا شده‌اند. خب شاید برای همه این سوال پیش بیایید. که چرا در این مورد باید از این قطعات استفاده کنیم؟ همانطور که در سطور بالا نیز به آن اشاره شد بتن در مقابل شرایط جوی و تغییرات آب  و هوایی  از مقاومت بالایی برخوردار است. این امر خود یک علت اصلی و غیز قابل کتمان است.

پوشش سقف:

کاربرد بتن الیافی در پوشش سقف ها

علاوه بر اینکه قطعات با بتن الیاف شیشه هیچ محدودیتی در اجرا ندارند. از ابعاد آن نیز محدودیت چندانی وجود ندارد. در پوشش بسیاری از فضاهای کوچک و بزرگ می‌توان از آن بهره گرفت. یعنی سقف شما در هر فرم و اندازه‌ای با این متریال قابل اجراست. و این موضوع از نظر اقتصادی بصرفه است.

موارد دیگر:

کاربرد بتن الیافی در دکوراسیون داخلی

از بتن الیافی برای ساخت پایه‌های اسکله‌های نفتی، رمپ‌های بارگیری، پوشش داخلی تونل، سد و سازهای هیدرولیکی، ساخت قطعات، گنبدسازی، ساخت سیلو، مجسمه سازی، ساخت استخر و … استفاده می‌شود.